Naše maličké mediální hvězdičky na TV Nova :

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/regionalni/video-psi-babyboom-flat-coated-retrieveru-sedmnact-stenat-najednou.html

Nechodí na výstavy,ani je není moc vidět,přesto jsou to také moje lásky,jako všechny moje odchovy.

Děti z Bohemia Luxyvett / Children from Bohemia Luxyvett

https://www.facebook.com/yvetta.holikova

http://bohemialuxyvett.rajce.idnes.cz/Nase_spokojene_odchovy-deti_z_Bohemia_Luxyvett/

 

linka

Když mi před 29 lety vstoupil do života první Flat Coated Retriever, ještě jsem netušila, jak dlouho se budu podílet na psaní historie tohoto plemene v České republice.
Tehdy to byl jeden z prvních tuzemských odchovanců, budoucí Český Interšampion, český a slovenský Šampion Lux pod Kančím vrchem. S tetovacím číslem 38 patřil k odchovům po čerstvě importovaných rodičích a stal se spolu s dalšími kvalitními jedinci základem našeho chovu.
Dodnes si držím také linii po své první feně, kterou byla úžasná Arinka od Dubenských rybníků. Vítězila nejen na výstavách (mimo jiné získala tituly Šampiona ČR a Šampiona veteránů), a stala se tehdy první fenou s titulem Český šampion práce "U". Své lovecké vlohy i báječnou povahu předala potomkům. Škoda jen, že po ní a Luxovi se nám podařilo stihnout pouze jediný vrh.
Ve stopách těchto prvních psích lásek pak šli další flati, kteří přinesli v následujících letech do mého života obrovské štěstí a radost spolu s krásou tohoto plemene. I když už nejsou po mém boku, věřím, že na mě někde v nebi čekají:
Crazy of Bohemia Luxyvett
Black Quin Ja-Sta Czech
Della Black Queen Bohemia Luxyvett
Bella Negra z Panského dvora
Orien Bonny Dux, český a slovenský Šampion s všestrannými zkouškami ˇ"U"
Jingles for Luck Bohemia Luxyvett
Pokračovatelky linie po mé skvělé Arince jsou momentálně fenky Xaira Bohemia Luxyvett (“Happy”, slovenská Junioršampionka) a Uma Luxyvett z Kostelce u Jihlavy. Další významnou posilou chovu je Oh Holy Night Bohemia Luxyvett, fenka po naší Quinušce, která si nese klidnou a mírnou povahu.
Kvůli onemocnění své majitelky se nám do smečky vrátila ještě naše odchovankyně Dizzy Spel Bohemia Luxyvett.
Kvalitní chov vyžaduje velké časové i finanční investice, ale Flat Coated Retriever je plemeno, které si to zaslouží. Proto jsem pro obohacení české chovatelské základny importovala několik fen z Ruska, mezi nimiž byla i Echchika Suarella Osenniy Blyuz (“Tania”), která bohužel přenášela genetickou vadu, kvůli níž jsem ji nechala z chovu vyřadit. Uplatnily se u nás však jiné ruské fenečky, a to hlavně Junioršampionka své domoviny a Šampionka Slovenska Stenveyz Hayssed Romance (“Sashenka”) a česká Šampionka Stenveyz Sweet Talk (“Olya”). Z Ruska pochází také náš pes Arc Tiger Darsy Bassell (“Garri”).

Druhý pes,Viktory Bacti Dark Angel od Teplic "Buddy" se k nám dostal v polovině září roku 2022.Rodina ho už nechtěla ,tak jsme se s paní chovatelkou domluvily,že si ho vezmu já.
Buddy žil zřejmě venku bez těsného kontaktu ,tak si to u nás vynahrazuje.Ale díky tomu byl nezkažený,žádné nežádoucí návyky.
Tak jsme spolu hodně mákli a za měsíc a půl splnil všechny podmínky do chovu.
Pro oživení krve jsem si dovezla také fenku ze Švédska, aniž bych tenkrát tušila, jak moc se stane mojí srdeční záležitostí. Byla to naše báječná Calzeat Downton Abbey, Šampionka Česka a Slovenska. V chovu jsem si nechala i její krásnou dceru Simply the Best Bohemia Luxyvett (“Mabel”),bohužel u Abbey špatným výběrem krycího psa se u Mabel projevily vrozené vady u některých jejich potomků . Konkrétně šlo o zákeřnou renální displázii ledvin, která bývá pro štěňata smrtelná, to bylo pro mě zdrcující a kvůli této zákeřné nemoci jsem nakonec nechala Mabel z chovu vyřadit. Po Mabel jsem si nechala její dceru Arinku. Měla jeden vrh ale rozhodla jsem se,že u nás už mít štěňátka nebude.

Je smutným nešvarem českého chovu Flat Coated Retrieverů, že někteří chovatelé výskyt tohoto onemocnění u svých odchovů i importů tají. Neuvědomují si,že někomu tím zničí jeho chov.
Sama jsem si nechala své feny po Abbey a Mabel otestovat a výsledky byly negativní. Přesto ale nebudu žádné z linie po své skvělé Abbey v chovu využívat, i když je to pro mě rána, se kterou se jen těžce srovnávám. Přece jen se díky své povaze, kráse a pracovitosti zařadila tahle dnes už desetiletá fenka v mém srdci po bok mé první flatí lásky Arinky od Dubenských rybníků. Zodpovědný chov ale přináší i takové smutné chvíle.
Odměnou mi jsou naopak šťastné okamžiky a důvěra těch, kdo si ke mě přijdou pro svého nového psího člena rodiny. Někdy i po tom, co je první flatík z chovu Bohemia Luxyvett už kvůli stáří opustil, a opět se po letech obrací na nás. Díky tomu vím, že moje chovatelská práce má smysl a jsem hrdá, že pomáhám na svět dalším generacím těchto nádherných a milujících psů.

linka